Dzisiejszy futbol, z nowymi przepisami i metodami treningowymi, charakteryzuje się intensywnym tempem, które wymaga od zawodników maksymalnego zaangażowania. Z tego powodu konieczne jest omówienie szybkości w piłce nożnej, pojęcia, na temat którego w ostatnich latach powstało wiele wyjaśnień, choć nadal istnieją różne aspekty, które należy poruszyć, aby zgłębić jego znaczenie.
Jak trenować szybkość w piłce nożnej?
W dzisiejszych czasach trening szybkościowy nie opiera się tylko na aspekcie kondycyjnym. My poszliśmy o krok dalej i staramy się połączyć aspekt warunkowy z aspektem poznawczym. Zawodnik jest szybki nie tylko ze względu na swoją zdolność do biegania, ale również ze względu na zdolność do podejmowania szybszych decyzji i wykorzystania swojej szybkości w odpowiednim czasie i miejscu.
Celem treningu szybkości w piłce nożnej na poziomie indywidualnym jest rozwinięcie u zawodnika dużej liczby zasobów, które pozwalają mu zarządzać szerokim zakresem prędkości, aby skutecznie rozwiązywać różne wymagania konkurencji, poddając zawodnika różnym sytuacjom związanym z grą, które muszą być rozwiązywane szybko i skutecznie. Tego typu trening pozwoliłby na poprawę szybkości gry naszego zespołu.
Dobrze ukierunkowana praca nad siłą eksplozywną, częstotliwość ruchów, ćwiczenia ze zmianami rytmu, zmianami kierunku i zwrotów, hamowanie i ruszanie, powinny być podstawą treningu, ale oczywiście starając się łączyć je z percepcyjnymi i decyzyjnymi aspektami piłki nożnej, tak aby był to trening bardziej wzbogacający dla zawodnika.
Ostatecznym celem treningu szybkości jest rozwinięcie maksymalnej szybkości ruchu (optymalna zdolność sprintu podczas biegu z piłką lub bez niej) i jej związku z szybkością gestów (podawanie piłki, kontrola, drybling, strzały na bramkę…) w celu zwiększenia wydajności w meczu.
Szybkość w piłce nożnej jest zupełnie inna niż w innych sportach (zwłaszcza cyklicznych), a zatem trening jest bardzo różny. W treningu konieczne jest rozróżnienie pomiędzy szybkością zawodnika (indywidualnie) i szybkością zespołu (zbiorowo), jak również uwzględnienie podejścia, aby zająć się konkretnymi zdolnościami warunkowymi, lub zdolnościami zmiennymi w zależności od czynników takich jak pozycja na boisku lub opracowany model gry. Dlatego ważne jest, aby ta cecha fizyczna była obecna na wszystkich etapach sezonu.
Poznaj również najszybszych piłkarzy na świecie: https://szybkapilka.pl/najszybsi-pilkarze-znani-swiatu/